بررسی انواع رنگ در دکوراسیون منزل

1.رنگ سبز

سبز رنگ آرامش و روستا،‌ رنگ درختان و چمنزار است. سبز روشن بهار و باروری را تداعی می‌کند و سبز پررنگ زنگار گرفتگی ، مالیخولیا واز هوش رفتگی را منتقل می‌کند. سبز سیر و نزدیک به یشمی سکوت عمیق یک جنگل انبوه کاج را به یاد می‌آورد.

رنگ سبز به دلیل خنثی بودن، برای دکوراسیون منزل فوق العاده است. سبز در همه جای طبیعت وجود دارد، با هر کدام از رنگ های رنگین کمان همنشین می شود و ظاهر فوق العاده ای به خود می گیرد؛ رنگی که به دلیل آرام بخش بودن، مناسب اتاق خواب و سرویس های بهداشتی است.

2.رنگ آبی

آبی رنگ آسمان و دریاست ومانند سبز آرام‌بخش است. آبی قدرتمند است واز این جهت پس از قرمز قرار می‌گیرد. آبی روشن، جوان و پرانرژی است و به همین دلیل برای تجسم ورزش مناسب است،‌ اما آبی سیر و آبی سلطنتی نشانه وقار و تمول است. آبی همچنین رنگ نظافت و پاکیزگی است.

رنگ آبی به شما اجازه می دهد تا هرآن چه را می خواهید به زیباترین شکل ممکن به دیگران نشان دهید. از رنگ آبی در کف پوش ها استفاده کنید و چاشنی های آبی رنگ دیگر مانند کوسن و پرده را به آن بیفزایید تا چشم گیر ترین اتاق خواب را برای خودتان طراحی کنید.

3.رنگ زرد

زرد رنگ اخطار ،‌توجه و نیز شادمانی است. رنگ آفتاب و گل نرگس است. اما درخشندگی بیش از حد آن موجب خستگی می‌شود. اگر دیوار آپارتمانی را با زرد پر رنگ بپوشانید، فضایی بسیار سنگین به وجود می‌آید. اما اگر آن را تا 50% روشن کنید، لیمویی جذابی به دست می‌آورید که روح بخش و صبح‌گونه است.

زرد، رنگ مثبتی است که می تواند برای اتاق نوجوانان بسیار مناسب باشد و حافظه را تقویت و به مطالعه مفید کمک کند. این رنگ برای محیط های کوچک فوق العاده است، جلب نظر می کند و حالت خوشامدگویی دارد اما چون به کاربردن یکدست آن در یک محیط، ممکن است باعث تندمزاجی و بدخلقی شود، سعی کنید آن را با رنگ های دیگر به کار ببرید.

4.رنگ قرمز

قرمز رنگ پرشوری است. رنگ قلب و رنگ زبانه‌های آتش. قرمز نگاه را به خود می‌کشاند و به گردش خون سرعت می‌بخشد. اگر قرمز را با سفید ترکیب کنیم رنگ صورتی خواهیم داشت که رنگ احساس و نگ شعر است و اگر به میزان معینی با مشکی مخلوط کنیم،‌ رنگ خرمایی اشرافی ویژه‌ای خواهیم داشت.

قرمز، پرحرارت، رمانتیک، نشانه خطر و توقف است و هیجان، نشاط، پیشرفت، توانگری، قدرت و شجاعت را می رساند؛ موجب افزایش فشار خون، بالارفتن تنفس، افزایش مقاومت و خشم می شود؛ در حالی که رنگ پوست را خوب منعکس می کند.

5.رنگ بنفش

بنفش رنگ دل فریبی است که از دیرباز رنگ ملکه‌ها بوده است . بنفش در طبیعت کم‌یاب است و بیشتر رنگ آتلیه و کارهای هنری است. بنفش رنگ رازگونه‌ای است.

بنفش، رنگی موزون، سلطنتی و باشکوه است و باعث کاهش فشار خون و کم شدن ترشح غدد بسیار فعال می شود؛ رنگی که ظرافت، رویای روزانه و معنویات را القا و به ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام و کاهش سر و صدا کمک می کند.

6. رنگ قهوه ای

قهوه‌ای چون خاک غنی و بارور است و افسردگی رنگهای پاییزی را منتقل می‌کند. قهوه‌ای روشن ، خرمایی و بژ به وسایل و اشیا حالتی روستایی و چوب‌گونه می‌دهد و قهوه‌ای سیر به کار نمایش محصولات چرمی می‌آید. سایه‌های قهوه‌ای بسیار متنوع است و در رنگ‌پردازی کاربرد وسیعی دارد.

7.رنگ سفید

سفید سمبل پاکی ، پاک‌دامنی ،‌بی‌گناهی و صلح است. همچنین نشانه‌ای است برای مراکز بهداشتی ،‌بیمارستانها و زمستان. سفید رنگی است دوگانه: می‌تواند رنگ یک سرویس بسیار با ارزش چینی باشد و یا رنگ ظرف کاغذی یک‌بار مصرف . قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دست کم نگیرید.

8.رنگ سیاه

سیاه رنگ شب و عزاست و به جادو وشیطان منتسب می‌شود. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنرپیشه‌ها محبوب کرده است. این رنگ هنچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلا اشیا خانگی کاملا سیاه،‌ اشرافی‌تر به نظر می‌رسد.

سالیکسل